Kluszkowce 2006

SITN zorganizował dla swoich członków blok imprez, w skład którego wchodzą: Ogólnopolskie Zawody Instruktorów i Trenerów Narciarstwa, Mistrzostwa Licencjonowanych Szkół Narciarskich oraz Posezonowa Kursokonferencja Instruktorów Wykładowców. Było to w dniach 21-24.03.2006 r. Imprezy odbywają się każdego roku w okresie wiosennym - na zakończenie sezonu, przeważnie w Zakopanem i okolicznych ośrodkach, które oferują znakomicie przygotowane trasy; między innymi w Białce Tatrzańskiej, na Długiej Polanie i w Kluszkowcach (czekamy na inne propozycje - na kursokonferencji rozmawialiśmy o różnych możliwościach, ciekawie by było na przykład w Czarnej Górze k/Lądka Zdroju). Są to dość wygodne alternatywy, bo "schodząc" z Kasprowego, organizatorzy nie są zależni od kaprysów pogody, częstych wiatrów unieruchamiających kolejkę. Niewielkie stacje narciarskie zaspokajają oczekiwania nawet najbardziej wybrednych narciarzy i stanowią (przy swojej ilości - pojawiają się, rosną szybko jak grzyby po deszczu) dużą konkurencję dla "świętej góry". SITN zaprosił w tym roku instruktorów do Kluszkowiec, miejscowości malowniczo położonej nad Zalewem Czorsztyńskim. Stacja narciarska położona jest na zboczach  góry Wdżar. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, rozpościera się stąd piękny widok na okolicę - możliwy jest rzut oka na cztery strony świata i... na cztery parki narodowe (Pieniński, Gorczański, Tatrzański, Babiogórski), Jezioro Czorsztyńskie, Tatry i Kotlinę Nowotarską. 
Reprezentacja Szkoły Narciarskiej Aesculap (stoją od lewej): Szymon Kempisty, Marta Maciejewska, Joanna Ceglińska, Michał Rażniewski, Dominika Dworska, Piotr Wądołowski.

107 zdjęć z Kursokonferencji IW oraz Ogólnopolskich Zawodów Instruktorów:


 Uczestnicy zawodów mieli dużo szczęścia, trafili na piękną pogodę. Nocne i poranne przymrozki pomogły przy utrzymaniu tras. Jazdę stylową i slalomy giganty rozegrano na tzw. "betonie". Było idealnie - pierwszy i ostatni zawodnik jechał naprawdę w podobnych warunkach. Do Kluszkowiec przybyło wielu instruktorów z całej Polski. W jeździe technicznej brało udział 113 osób a w slalomie gigancie 183. Reprezentowane były wszystkie liczące się w stawce krajowe szkoły narciarskie. Pierwszego dnia odbyła się jazda stylowa; uczestnicy konkursu mieli do wykonania cztery ewolucje: łuki płużne, skręt równoległy, śmig oraz krystianię NW (skala ocen: od 0 do 10 pkt). Ich popisy oceniały cztery komisje składające się z trzech osób każda. Największą ilość punktów zebrali Aleksandra Libera, Magdalena Rumińska, Agata Siudak, Agnieszka Jaśkiewicz, Katarzyna Strama, Dominika Dworska oraz Zbigniew Polański, Rafał Rydrych, Andrzej Marasek, Bartosz Stypa, Andrzej Pietrzyk. Należy nadmienić, że poziom jazdy istruktorów jest bardzo, bardzo wysoki; szczególnie w slalomie gigancie. W ostatnim czasie obserwujemy pożyteczne zjawisko wstępowania w szeregi instruktorów byłych zawodników (kwalifikacje zdobywają oczywiście na Centralnym Kursie Instruktorskim). Z jednej strony podwyższają oni "poprzeczkę", jednak z drugiej, stanowią atrakcję przez duże "A", i motywują swoim mistrzostwem pozostałych do wytężonej pracy - doskonalenia się w narciarstwie.
Z SITN otrzymaliśmy oficjalne wyniki w slalomie gigancie.  W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli: Krzysztof Sobczyk, Aleksandra Libera, Katarzyna Strama, Stefan Marek, Zbigniew Sokalski, Tadeusz Makuch, Bartłomiej Ptak i Wojciech Podgórny. W klasyfikacji TOTAL pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Libera, drugie Katarzyna Strama a trzecie Magdalena Kamika Rumińska. Nasza instruktorka - Dominika Dworska uplasowała się na  4. miejscu. Okazała się najlepszą zawodniczką teamu Aesculapa. Gratulujemy. W mężczyznach triumfował Mirosław Niedzielski, drugie miejsce zajął Kasper Leonowicz a trzecie Andrzej Marasek. Zespół Aesculapa wystawił regulaminową "piątkę" zawodników i ostatecznie zajął 9. miejsce w II Mistrzostwach Licencjonowanych Szkół Narciarskich (wyniki drużynowe. Jeleniogórzanie spisali się w Kluszkowcach nieźle. Na uwagę zasługują dobre wyniki w jeździe technicznej Dominiki Dworskiej, 5-6 miejsce (z taką samą ilością pkt co Katarzyna Strama - 33)  i  Piotra Wądołowskiego  - 6 miejsce (33,5 pkt)  oraz 14 miejsce Marty Maciejewskiej w  (31 pkt), a także 13 miejsce Szymona Kempistego w TOTALU.Należy się jeszcze kilka słów naszym Czytelnikom na temat idei kursokonferencji IW. Co roku ok. 100 osób posiadających stopnie funkcyjne stowarzyszenia tzw. instruktorów wykładowców, spotyka się w celach szkoleniowych. Są to duże zebrania, dodatkowe, organizowane  niezależnie od obowiązkowych, statutowych zgromadzeń. W programie każdej kursokonferencji są zajęcia z zakresu teorii i organizacji narciarstwa, nowinek technicznych, dyskusje - "wolne trybuny". Omawia się tu aktualne wydarzenia ze świata instruktorów - omawiane są kongresy nauczania (IVSI, ISIA...), przedstawiane relacje, sprawozdania z wyjazdów reprezentantów SITN, poruszane są sprawy kadrowe. Odbywają się robocze posiedzenia poszczególnych komisji (Szkolenia, Szkół itp.), a także obrony prac kandydackich IW. Uczestnicy tegorocznej kursokonferencji zakwaterowani byli w zakopiańskim ośrodku wypoczynkowym "Wanta" (również w  innych, pobliskich domach wypoczynkowych). Mocnym punktem programu spotkania IW   była prezentacja maszyny diagnostycznej i wykład Andrzeja Małysy na temat obowiązku dokonywania kontroli wiązań narciarskich (o standardach wynikających z całej treści normy ISO 11088). Andrzej Milewski omówił swój wyjazd na Mistrzostwa Świata Instruktorów Zawodowych w fińskim Levi, a Kuba Grzymała przedstawił plany wyjazdu na kongres IVSI 2007 w Korei. Odbyły się również obrony prac kandydackich Anny Klepackiej, Katarzyny Górskiej oraz Wojciecha Podgórnego (szczegóły na stronie SITN). Wszyscy wymienieni obronili prace i zostali przyjęci do grona instruktorów wykładowców. Gratulujemy! Do zobaczenia w przyszłym sezonie!


Michał Rażniewski

Popularne posty